Harmadik alkalommal került sor a Viganó Alapfokú Művészeti Iskolában a Tehetséggel a jászsági hagyományokért tehetséggondozó program Jászberényben a Nemzeti tehetség Program, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával.
Az iskola néptánc osztályaiból választottunk ki tehetséges tanulókat, akikkel kiscsoportos foglalkozások keretein belül egyénre szóló útmutatással ismertettük meg a jászsági táncokat és hagyományokat, és ezen keresztül fejlesztettük tudásukat magasabb szintű színpadi táncra, és koreográfiai ismeretekre. A program végén a tanulók szólisztikusan improvizáltak a megszerzett táncanyagból és önerőből állítottak össze egy jászsági koreográfiát felhasználva a tanult ismereteket.
Az iskola tanulói közül 20 általános iskoláskorú növendéket választottunk ki (10 fiút és 10 lányt) és biztosítottunk lehetőséget a programban való részvételre. A képzés tartalmazta a jászsági táncanyag tanulását, néprajzi ismereteket, koreográfiai és színpadi alaptörvényszerűségek elsajátítását. A néptánc oktatáson elsajátíthatták az adott tájegység különböző táncfajtáinak autentikus előadásmódját, mind szóló, mind csoportos formában, valamint ezeknek a táncoknak a bemutatási lehetőségeit a színpadi törvényeknek megfelelően. Megtanulták a színpadi tánc szabályait. A képzés összesen 60 órából állt, melyből 40 órát táncoktatásra (10 alkalom) és 10 órát (2 alkalom) elméleti oktatásra használtunk.
Nyáron, 2020. július 6.-án részt vettek tanítványaink egy tanulmányi kiránduláson Kiscsőszön, ahol hasonlóan tehetséges táncosokkal együtt tudtak táncolni, fejlődni. 2020. augusztusba 26-28-ig Jászberényben egy 3 napos tábor keretén belül összegezték a tanult jászsági táncanyagot, felkészültek a magaszintű előadásra és egy koreográfia elkészítésével igazolták a programba bevonásuk indokoltságát.
A program keretébe folyó táncművészeti nevelés alkalmat ad a táncművészet különböző műfajai iránt érdeklődő és fogékony tanulók képességeinek fejlesztésére, biztosítja a különböző művészeti szakterületeken való jártasságok megszerzését és gyakorlását. Figyelembe veszi az életkori sajátosságokat a tanulók érdeklődésére, tapasztalataira, folyamatos technikai fejlődésére építve gyarapítja ismereteiket, biztosítja a különböző művészeti területeken való jártasságok megszerzését, gyakorlását.
Úgy gondoljuk, hogy a gyerekek a folyamat végére elsajátították a Jászság táncterületén fellelhető jászsági tánctípus különböző táncait. Megismerték a tánchoz kapcsolódó énekeket, zenei kíséretet, a néprajztudomány sajátos megközelítési módját. A gyerekek egy alapismeretet kaptak a koreográfiai ismeretekből, melyet később fel tudnak használni színpadi előadásokon. Reméljük, hogy a programban elsajátított tudást sikeresen tudják alkalmazni az további táncos pályafutásuk során.